OKDiN 01 ico

Ogólnopolska konferencja dla dyrektorów i nauczycieli szkół branżowych i techników

Instytut Badań Edukacyjnych objął patronatem ogólnopolską konferencję „Kształtowanie umiejętności uczniów szkół branżowych i techników niezbędnych na rynku pracy", która odbędzie się w dniach 15-16 grudnia 2020 r. W programie m.in. nowa formuła egzaminu zawodowego oraz zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Udział w konferencji, która odbędzie się w formule online jest bezpłatny. Więcej
EFG ico

IBE podczas Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2020

W dniach 2 – 4 grudnia 2020 r. odbędzie się Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2020. W tym spotkaniu ekspertów wezmą udział przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych. Wydarzenie będzie miało formułę online. Więcej
szkola dostepna ico

Konferencja „Szkoła dostępna dla wszystkich uczniów. Przygotowanie kadr do edukacji włączającej - wyzwania, możliwości, bariery” / 10-11 grudnia 2020 / formuła online

Minister Edukacji i Nauki wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowo-metodycznej pt. Szkoła dostępna dla wszystkich uczniów. Przygotowanie kadr do edukacji włączającej - wyzwania, możliwości, bariery. Konferencja odbędzie się 10 i 11 grudnia 2020 roku w formule on-line. Więcej
refernet ico

Znamy Europejski Wskaźnik Umiejętności 2020. Polska wysoko w klasyfikacji

Zdobywanie umiejętności zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest funkcjonowanie systemu kształcenia i uczenia się w danym kraju. Jednym z narzędzi monitorowania zmian w tym obszarze jest Europejski Wskaźnik Umiejętności (European Skills Index). Więcej
icon pt

TRACK-VET: Międzynarodowa konferencja online

Zapraszamy na międzynarodową konferencję poświęconą analizie praktyk oraz systemowych rozwiązań odnoszących się do rozwoju oraz oceny kompetencji przekrojowych uczniów w systemach szkolnictwa zawodowego w 6 krajach europejskich: Austrii, Francji, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji. Więcej
path2integr ico

Path2Integrity: „Jak możemy promować uczciwość w naszych instytucjach badawczych?”

Jak odróżnić fakty od fikcji, które konkurują o naszą uwagę? W jaki sposób możemy najlepiej uczyć o zasadach etyki badań i rzetelności badawczej? Zapraszamy do udziału w „Dialogach Path2Integrity”, które odpowiedzą na te i wiele innych pytań. Więcej

Jak uczą się dorośli Polacy? IBE to sprawdzi

Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczyna terenową realizację badania poświęconego uczeniu się osób dorosłych w Polsce. Badaniu przyświeca idea, że ludzie przez całe życie poszerzają swoją wiedzę, nabywają umiejętności, podnoszą kwalifikacje i czynią to także po zakończeniu edukacji formalnej.

Fotolia 89594095 male

Uczenie się przez całe życie jest szczególnie ważne we współczesnym szybko zmieniającym się społeczeństwie, które stwarza nam możliwości, do których nie mieliśmy wcześniej dostępu, ale też stawia przed nami wyzwania: zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Zmieniający się dynamicznie rynek pracy wymaga od pracowników i pracodawców bycia otwartym się na nowe kwalifikacje i zawody. Powoduje, że kształcenie staje się dla wielu osób koniecznością. Jednak uczenie się to także możliwość rozwoju osobistego, realizacji pasji czy zainteresowań. Nauka odbywa na wiele różnych sposobów w instytucjach edukacyjnych, w ramach kursów czy szkoleń stacjonarnych lub online, ale również samodzielnie, czy z udziałem znajomych, rodziny. Zakres tematów i możliwych form uczenia się jest bardzo szeroki.

Uczenie się dorosłych Polaków

Celem realizowanego badania jest opracowanie pogłębionej, wielowymiarowej diagnozy dotyczącej uczenia się osób dorosłych w Polsce.

Uzyskane informacje umożliwią określenie poziomu uczestnictwa, czynników sprzyjających i barier utrudniających dostęp do uczenia się, a także pozwolą poznać opinie i poglądy Polek i Polaków na temat uczenia się w dorosłości.

Faza terenowa - wywiady kwestionariuszowe przy użyciu komputera (CAPI) realizowane bezpośrednio w domu respondenta lub telefonicznie, jeśli respondent będzie wolał taką formę ze względu na pandemię, przeprowadzane będą przez ankieterów firmy Danae (strona projektu: www.edukacja-doroslych.pl). Do udziału w badaniu wylosowano 7200 Polek i Polaków w wieku od 25 do 64 lat w momencie losowania próby. Dzięki zastosowaniu doboru losowego, możliwe będzie uogólnienie wniosków na całą populację mieszkańców Polski między 25 a 64 rokiem życia.

Na podstawie wyników badania stworzone zostaną rekomendacje dla projektowania działań strategicznych w ramach polityk publicznych w zakresie edukacji osób dorosłych w Polsce.

Więcej informacji o projekcie

logo srodekMIiRmnisw logotyp